Warsztaty – Święciny 2012

Kolejne warsztaty dla przewodników posokowców i tropowców poza nami. W dniach 6-9 września w ośrodku szkolenia psów myśliwskich w Święcinach k/Kluczborka oraz w okolicznych lasach należących do Nadleśnictwa Kluczbork przeprowadziliśmy zajęcia szkoleniowe dla przewodników tropowców. Wzięło w nich udział 20 uczestników z całej Polski i nie tylko. Przewodnicy zjechali z Warszawy, Łodzi, Śląska, Opolszczyzny, Podlasia, Pomorza Zachodniego, Świętokrzyskiego, a nawet z Holandii. Posokowce to same bawarczyki i 1 agk, pozostałe tropowce to ogary polskie, jamniki, pbgv i flat coated retriever. Trzy dni spędzone w lesie na zajęciach praktycznych i wieczorne zajęcia teoretyczne dały się we znaki. Przewodnicy narzekali na brak snu ale mam nadzieję, że nabyta wiedza zaowocuje na konkursach i na pracy w łowisku. Na podkreślenie zasługuje udział osób, które zamierzają dopiero nabyć posokowca i pokonali setki kilometrów aby najpierw nabyć wiedzę o ich układaniu.

Zjechała ekipa myśliwych z rejonu Kołobrzegu, gdzie zwierzyny pozyskuje się moc, a posokowców jak na lekarstwo. Chłonęli oni wiedzę niczym gąbka wodę. Widać było, że metody układania tropowca są im obce, ale wiadomości które posiedli na pewno będą im pomocne przy układaniu swoim przyszłych posokowców. Jak procentuje wiedza niech świadczy przykład przewodnika z Podlasia, który dwa lata temu uczestniczył w warsztatach bez psa i rok temu nabył posokowca. W tym roku przyjechał na warsztaty z 13-to miesięcznym bawarem, którego układał na podstawie nabytej na warsztatach wiedzy. Pies bezbłędnie wypracował 20-to godzinną ścieżkę tropową zakładaną na samych butach tropowych. Posokowiec ten jest gotowy do pracy w łowisku. W warsztatach uczestniczyły również osoby, które były na nich i w roku ubiegłym. Chciały pogłębić swoją wiedzę i utrwalić umiejętności swoich psów. Oprócz zajęć z apelu, odłożenia, ostrzelania, zagrody dziczej, zakładania i pracy na ścieżkach tropowych, bardzo owocne były wieczorne zajęcia teoretyczne, prowadzone w miłej i sympatycznej atmosferze. Miłym zaskoczeniem były odwiedziny uczestników poprzednich edycji warsztatów. Odwiedzili nas Łukasz z Docentem, Roman z Milicza Z Emirem (rok temu był na warsztatach ze szczeniakiem, który wyrósł na pięknego psa), Ewcia z Arkiem i Elżbietą z Riką i Tośką. Bardzo miłe są takie spotkania!
Podziękowania dla Nadleśnictwa Kluczbork które ponownie umożliwiło i pomogło w organizacji zajęć i dla Komisji Kynologicznej ORŁ w Opolu, która włączyła się w ich organizację. Podziękowania dla uczestników i ekipy szkoleniowej z Klubu Posokowca.
Zajęcia prowadzili; Jan Kierznowski, Maciej Kopeć, Wojciech Łażewski, Jerzy Sokół, Jerzy Karaszewski i Wojciech Galwas.