SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW DLA PRZEWODNIKÓW POSOKOWCÓW I TROPOWCÓW – 2023 r.

W dniach 23-25 marca tego roku, mieliśmy przyjemność spotkać się na Warsztatach dla przewodników psów tropiących. Imprezę zorganizował Zarząd Klubu Posokowców PZŁ z Komisją Kynologiczną ZO PZŁ w Opolu i Nadleśnictwem Kluczbork.  To cykliczne wydarzenie, które rokrocznie odbywa się na terenie Borów Stobrawskich, i z roku na rok przyciąga coraz to większą rzeszę „łaknących” wiedzy kandydatów jak i bardziej doświadczonych przewodników, głównie członków oraz stażystów PZŁ. Na podkreślenie zasługuje fakt, że zajęcia prowadzą naprawdę doświadczeni przewodnicy, często z kilkunastoletnim doświadczeniem, dużą wiedzą, którzy pracowali z nie jednym posokowcem i w nie jednym łowisku.

Wspaniały kompleks hotelowy, przepiękne lasy o bogatej faunie i florze, merytoryczne zajęcia oraz uśmiechnięta i rzeczowa kadra, to wszystko sprawia, że  wiedza jest przyswajana bezproblemowo i z dużym apetytem.  Każda kolejna edycja warsztatów przynosi nowe tematy, które dobieramy starannie i przygotowujemy merytorycznie pod kątem przydatności w praktyce dochodzenia postrzałków. Mamy świadomość jak obszerny zakres wiedzy chcemy przekazać, który trudno zmieścić w trzydniowych zajęciach trwających nawet wiele godzin. Zwracamy uwagę na koncentrację kursantów umiejętnie żonglując zagadnieniami, przeplatając te bardziej żywiołowe – spokojniejszymi, jednak również  niezbędnymi w naszym fachu. Zadanie, które sobie stawiamy to przekazanie maksimum teorii wynikającej z naszej wieloletniej praktyki w pracy z posokowcami na tropie rannej zwierzyny. Staramy się przekazywać, myślę że skutecznie, najważniejsze informacje, które uważamy za podstawę w pracy z psem tropiącym.

Program warsztatów był jak zwykle szeroki, od teoretycznego elementarza tropienia – podstaw pracy z otokiem, zapoznania się z szeroko rozumianym  wyposażeniem niezbędnym lub ułatwiającym pracę na tropie, poprzez metodykę zakładania sztucznych ścieżek tropowych, aż po rozważania prawne i ekonomiczne przy poszukiwaniu postrzałków.

Każdy przewodnik miał okazję popracować ze swoim czworonożnym przyjacielem na ścieżkach tropowych pod czujnym i wnikliwym okiem doświadczonych przewodników oraz sędziów pracy. Staraliśmy się na bieżąco wychwytywać błędy w prowadzeniu psa, tłumaczyć i czytać jego zachowanie, co w przyszłości powinno owocować czystością tropienia i sukcesami w pracy.

Trenażer gonu, jako część praktyczna, jak zwykle cieszył się dużą popularnością, a psy które z początku wydawały się słabo zainteresowane naszą „kukiełką”, po dłuższej chwili nie dawały się odwołać, a pogoń i praca na dziku sprawiała im wielką frajdę. Zajęcia praktyczne odbywały się  w terenie leśnym Nadleśnictwa Kluczbork, a cześć teoretyczna na Zamku w Bożejowie.

Podsumowując, chciałbym podziękować klubowym kolegom za pomoc  w przeprowadzeniu warsztatów.  Bez Was całe to przedsięwzięcie nie miałoby takiego kształtu i jakości, a każdy dobry przewodnik wie, że oprócz tej ciężkiej pracy w lesie z psami, ciąży na nas również obowiązek edukacji myśliwych, no bo kto jak nie my…!?

Darz Bór

Doradca ds. Użytkowości

Paweł Łukaszewicz

Podobne artykuły

Zacznij wpisywać wyszukiwany zwrot powyżej. Naciśnij ENTER aby wyszukać. Naciśnij ESC, żeby anulować.

Do Góry