Sezon polowań zbiorowych dobiega końca. Przy tak intensywnych polowaniach częściej zdarzają się postrzałki, daje to możliwość pracy posokowcom i jest to dobry czas do oceny pracy posokowców w naturalnych warunkach. Ocena ta jest najważniejszą oceną posokowców, zwaną potocznie Próbą Główną. W jej trakcie oceniamy przydatność posokowców do pracy w łowisku, ich cechy wrodzone, postęp hodowlany oraz przydatność do hodowli.
W najbliższy weekend 13-14 stycznia, wiele kół łowieckich na Opolszczyźnie organizuje uroczyste polowania kończące sezon polowań zbiorowych. Rzutem na taśmę jest to okazja do przeprowadzenia Klubowej oceny posokowców w naturalnym łowisku wg. regulaminu PZŁ.
Klub Posokowców PZŁ wspólnie z ZO PZŁ w Opolu organizuje w dniach 13-15 stycznia 2023r. roku ocenę pracy posokowców w naturalnych warunkach.
Ze względów organizacyjnych prosimy o jak najszybszą informację telefoniczną na nr +48 606 146 334 o chęci uczestnictwa w ocenie i przysyłanie zgłoszeń do 12 stycznia b.r. do kol. Macieja Kopcia, drogą elektroniczną na mail: maciekbosco@tlen.pl
Oceny pracy psów będą dokonywać sędziowie Klubu Posokowców PZŁ. Centrum konkursowe będzie się mieścić na terenie OHZ Kluczbork w Pensjonacie „Krystyna”, gdzie również istnieje możliwość zakwaterowania. Do uczestnictwa zapraszamy klubowych przewodników z posokowcami. Ze względu na charakter pracy i możliwości organizacyjne ilość posokowców będzie ograniczona.
Praca na naturalnych postrzałkach wyklucza możliwość udziału w poszukiwaniach posokowców, które posiadają jedynie doświadczenie konkursowe.
Podstawowym zadaniem jest znalezienie martwej zwierzyny lub dojście i dostrzelenie rannej. Przewodnicy posokowców, których psy są odpowiednio przygotowane do pracy w łowisku, proszeni są o zgłaszanie chęci udziału w Próbie Głównej. Przewodnicy posokowców muszą być członkami Polskiego Związku Łowieckiego, posiadać uprawnienia do posługiwania się bronią myśliwską, niezbędną do dostrzelenia postrzałka. Posiadać ze sobą odpowiednią broń oraz samochód aby móc dojechać na zestrzał z sędziami. Zgłoszenia winny zawierać wszystkie dane posokowca (takie jak przy zgłoszeniu na konkurs lub wystawę, tzn. rasa, nazwa i przydomek, płeć, data urodzenia, nr PKR), dane personalne właściciela i przewodnika psa, wraz z podaniem adresu, adresu mailowego i telefonów kontaktowych.
Oprócz w/w danych prosimy o podanie informacji o stopniu użytkowości posokowca i jego doświadczeniu w pracy na tropach postrzałków zwierzyny grubej, ilości wszystkich prac wykonanych do tej pory przez posokowca.
W zależności od ilości zgłoszeń i zawartych w nich informacjach, wytypowane zostaną posokowce do udziału w ocenie.
DARZ BÓR
ZARZĄD KLUBU POSOKOWCÓW PZŁ