WARSZTATY DLA PRZEWODNIKÓW POSOKOWCÓW I TROPOWCÓW Żary, 15-17.03.2024r.

W dniach 15 – 17 marca 2024 roku Zarząd Klubu Posokowców PZŁ wspólnie z Komisją Kynologiczną przy ZO PZŁ w Zielonej Górze oraz Nadleśnictwem Wymiarki zorganizował warsztaty dla Przewodników Posokowców i Tropowców. Były to trzy dni pełne wrażeń oraz wzajemnej nauki, dzielenia się doświadczeniami i zdobywania nowych doświadczeń przez uczestników warsztatów. Zajęcia praktyczne odbywały się na terenie Nadleśnictwa Wymiarki, który jednocześnie jest terenem leżącym w obwodzie łowieckim Koła „Cietrzew” Żary. Zajęcia teoretyczne, zakwaterowanie oraz posiłki zapewnione były w uroczym miejscu zwanym „Dworek Bogumiłów”, który również położony jest na terenie obwodu łowieckiego KŁ „Cietrzew” Żary.

Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych przewodników posokowców, będących członkami Klubu Posokowców PZŁ i Komisji Kynologicznej przy ZO PZŁ w Zielonej Górze. Do udziału w warsztatach zgłosiło się czternastu uczestników, którym towarzyszyło dwanaście psów. Najliczniej reprezentowana była rasa Posokowca bawarskiego, w ilości sześciu osobników. Tropowce najliczniej reprezentowane były przez Jamniki Szorstkowłose (trzy). Na warsztatach pojawiły się również dwa psy rasy Gończy Polski oraz jeden Wyżeł Niemiecki Szorstkowłosy. Niektórzy przewodnicy posiadali już pewne doświadczenie w poszukiwaniu postrzałków zwierzyny grubej. Do udziału skłoniła ich chęć uzupełnienia swojej wiedzy i uzyskanie wsparcia w rozwiązaniu niektórych problemów.

Program warsztatów przewidywał m.in.:

  • metodykę zakładania ścieżek oraz pracy na sztucznych, niesfarbowanych ścieżkach tropowych,
  • zasady układania i przygotowania psa do pracy na naturalnych tropach (w tym zasady pracy przy poszukiwaniu postrzałka na tropie, w gonie, podczas stanowienia oraz po zakończeniu pracy),
  • omówienie teorii zapachu,
  • zachowanie psa przy martwej zwierzynie,
  • posłuszeństwo i współpracę z przewodnikiem,
  • odłożenie i reakcję na strzał,
  • zachowanie zwierzyny po strzale, relacje myśliwych, a uzyskanie niezbędnych informacji przed przystąpieniem do poszukiwania,
  • ekonomiczne i prawne aspekty poszukiwania postrzałków.
  • trening gonu na trenażerze

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się przywitaniem uczestników przez instruktorów, a następnie prezentacją psów oraz przewodników. Każdy z uczestników miał szansę opowiedzieć o swoich oczekiwaniach względem udziału w warsztatach.

W dalszej kolejności rozpoczęły się zajęcia praktyczne, które prowadzone były w terenie. Instruktorzy wprowadzili uczestników w praktyczne aspekty pracy na sztucznych tropach. Następnie zaprezentowane zostały akcesoria, które posiadać powinien profesjonalny przewodnik tropowca i posokowca oraz sprzęt do szkolenia na sztucznym niesfarbowanym tropie. Omówiono zasady przygotowania materiałów (w tym rapet, badyli, skóry) oraz butów tropowych. Następnie przewodnicy pod czujnym okiem instruktorów układali ścieżki tropowe dla swoich czworonogów, by po kilku godzinach mieć okazję na nich pracować.

Od godziny 15:30 w piątek prowadzone były zajęcia teoretyczne, które poprowadził kol. Maciej Kopeć. Omówiona została praca na sztucznych ścieżkach tropowych pod hasłem „diabeł tkwi w szczegółach”, a następnie poruszony został temat ekonomicznych aspektów poszukiwania postrzałków, z naciskiem na znaczenie dla gospodarki łowieckiej. Po przerwie kol. Małgorzata Strauss omówiła teorię zapachu. W ostatniej fazie piątkowych wykładów znalazły się tematy prowadzone przez kol. Roberta Iwickiego pt. „Zachowanie myśliwego przed, w trakcie i po strzale”, z omówieniem aspektów zabezpieczenia zestrzałów, oraz „Topografia leśna”.

W sobotę – 16.03.2024 roku – zajęcia rozpoczęły się od zajęć praktycznych w terenie, gdzie uczestnicy – we współpracy z instruktorami – zakładali ścieżki tropowe. Następnie w praktyce ćwiczono odłożenie psa oraz reakcję na strzał. Uczestnicy otrzymali w tym zakresie praktyczne wskazówki, które pomogą skutecznie wyćwiczyć z psem odłożenie. Ostatnia część zajęć praktycznych w terenie obejmowała trening gonu na trenażerze dzika. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla uczestników i ich czworonożnych przyjaciół, którzy mieli szansę z bliska obserwować zachowanie psów i ich „rozwijanie się” w obszarze trenowania gonu.

Po obiedzie odbywały się zajęcia teoretyczne. Kol. Paweł Łukaszewicz omówił bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa psa i przewodnika podczas poszukiwania postrzałków zwierzyny grubej. Wspólnie z kol. Marcinem Rubisiem – zaprezentowali i omówili akcesoria związane z pracą posokowców i poszukiwaniem postrzałków. W ostatniej części swojego wystąpienia Koledzy przeprowadzili analizę zestrzałów i śladów pozostawionych na tropie oraz poruszyli aspekty gonu i stanowienia. Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia dzielili się licznymi przykładami pracy przewodnika podczas poszukiwania postrzałków.

Po przerwie kol. Robert Iwicki na podstawie pracy dyplomowej przedstawił „Analizę prac ARESA Kołobrzeski Rewir posokowca hanowerskiego na postrzałkach zwierzyny grubej w latach 2017 – 2021”. Prezentacja ta zrobiła duże wrażenie na wszystkich i wywołała gorącą dyskusję, szczególnie pod wpływem takich zagadnień jak: „Kontrole skuteczności strzału”, „Gatunek i płeć zwierzyny na tropach, której pracowano”, „Rozkład prac w poszczególnych miesiącach roku”, „Analiza śladów (lub ich brak) na zestrzale”, itp. Jednogłośnie wszyscy uznali, że takie informacje powinno się znaleźć na każdym kursie przygotowawczym dla nowo wstępujących do PZŁ. W ostatniej części sobotnich wykładów – kol. M. Kopeć omówił istotne kwestie związane z prawidłowym przygotowaniem konkursu posokowców, z uwzględnieniem postanowień regulaminów oraz zasady i aspekty przygotowania przewodnika oraz psa.

Sobota zakończyła się wykładem dotyczącym udzielania pierwszej pomocy psom podczas pracy w terenie. Zajęcia teoretyczne poprowadził lekarz weterynarii – Arkadiusz Klamecki. W tej części uczestniczyła znacznie większa grupa odbiorców, bowiem dołączyli do uczestników warsztatów – członkowie Komisji Kynologicznej przy ZO PZŁ w Zielonej Górze oraz członkowie grupy poszukiwawczej ds. ASF.

Sobotni wieczór natomiast został zwieńczony biesiadą integracyjną wszystkich uczestników ostatniego tematu wykładu. Wymianom doświadczeń nie było końca. Odnowione zostały również „stare znajomości”.

W niedzielę po śniadaniu uczestnicy warsztatów dla przewodników posokowców i tropowców udali się na praktyczne zajęcia w terenie, gdzie samodzielnie pracowali ze swoimi czworonogami na przygotowanych ścieżkach tropowych. W drugiej części zajęć praktycznych psy ponownie miały okazję popracować na trenażerze gonu. Po godz. 12:00 wszyscy spotkali się w Dworku w Bogumiłowie, gdzie podsumowano warsztaty, podziękowano za aktywny udział wszystkim uczestnikom. Należy zaznaczyć, że uczestnicy warsztatów tropowych wykazywali duże zaangażowanie w trakcie zajęć i zadawali mnóstwo pytań. Wynikało, to z dużej ilości informacji do zgłębienia, których nie sposób przekazać w tak krótkim czasie. Na zakończenie wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy.

Z myśliwskim pozdrowieniem – Darz Bór oraz Poplątania Otoku

Ilona Andrzejewska

członek Komisji Kynologicznej przy ZO PZŁ w Ziekonej Górze

Paweł Łukaszewicz

Doradca ds. Użytkowości Klubu Posokowców PZŁ

Podobne artykuły

Zacznij wpisywać wyszukiwany zwrot powyżej. Naciśnij ENTER aby wyszukać. Naciśnij ESC, żeby anulować.

Do Góry