PIERWSZA POMOC W LESIE

Pierwsza Pomoc w Lesie: Podstawowa wiedza dla przewodników posokowców

W odległych zakątkach lasów, w trakcie polowań i poszukiwań postrzałków, niewiele rzeczy jest ważniejszych niż umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Właśnie dlatego Barbara Błaszkiewicz, specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz Marcin Błaszkiewicz, ratownik medyczny, instruktor BLS i AED, przewodnik psa ratowniczego, poprowadzili niezwykle ważne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w lesie. Wydarzenie to, zorganizowane przez Klub Posokowców PZŁ, miało miejsce 27 kwietnia 2024 roku w malowniczym Zamku Bożejów.

Bezpieczeństwo na tropie : Cel szkolenia

Polowania oraz poszukiwania postrzałków to działania, które niosą ze sobą zarówno ekscytację, jak i duże ryzyko. W takich sytuacjach nieraz konieczna jest szybka i skuteczna pomoc medyczna. Dlatego też szkolenie zorganizowane przez Klub Posokowców PZŁ miało na celu przygotowanie przewodników posokowców do udzielania pierwszej pomocy w terenie leśnym często w sytuacjach w których jesteśmy zdani sami na siebie.

Doświadczenie prowadzących szkolenie: Kluczowy element szkolenia

Barbara i Marcin Błaszkiewicz, posiadający bogate doświadczenie w ratownictwie medycznym oraz prowadzeniu psów ratowniczych, przekazali uczestnikom niezastąpioną wiedzę i umiejętności. Ich praktyczne doświadczenie pozwoliło na realistyczne i skuteczne przekazanie informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w warunkach leśnych na tropie rannej zwierzyny .

Zrozumienie kontekstu: Specyfika leśnych sytuacji ratunkowych

Sytuacje ratunkowe w lesie mają swoje specyficzne wyzwania. Oddalenie od cywilizacji, trudności w komunikacji oraz dostępu do środków ratunkowych to tylko niektóre z problemów, z którymi mogą spotkać się przewodnicy posokowców. Dlatego też zdobycie wiedzy na temat tego, jak prawidłowo i efektywnie działać w takich warunkach, jest niezwykle istotne.

Praktyka czyni mistrza: Ćwiczenia i symulacje

Szkolenie nie ograniczało się jedynie do teorii. Uczestnicy mieli okazję w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę. Symulacje sytuacji ratunkowych w terenie leśnym pozwoliły na przetestowanie umiejętności i sposobów reakcji w realistycznych warunkach.

Współpraca istotna dla bezpieczeństwa

Klub Posokowców PZŁ, organizując to szkolenie, pokazał, jak istotna jest współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa w lesie. Wiedza przekazana przez doświadczonych ratowników medycznych może okazać się kluczowa w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.

Podsumowanie: Wiedza Ratuje Życie

Szkolenie z pierwszej pomocy  w którym wzięło udział 27 klubowiczów, przeprowadzone przez Barbarę i Marcina Błaszkiewicz, było nie tylko cennym doświadczeniem, ale również dużym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa podczas polowań i poszukiwań postrzałków. Dzięki zdobytej wiedzy i praktyce przewodnicy zostali przygotowani do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Umiejętności te mogą czasem decydować o życiu lub śmierci osób będąc na polowaniu, tropie rannej zwierzyny oraz w naszym codziennym życiu.

Sławomir Nędza

Podobne artykuły

Zacznij wpisywać wyszukiwany zwrot powyżej. Naciśnij ENTER aby wyszukać. Naciśnij ESC, żeby anulować.

Do Góry